CZAS APOKALIPSY PO POLSKU

Puławy – miasto w zachodniej części województwa lubelskiego, w pobliżu granicy województwa mazowieckiego,  położone nad Wisłą !! Piszę o tym celowo, bo jestem pewny, że niedługo każdy fan brzmień post- doom-black metalowych z domieszką hardcore będą szukać lokalizacji tego miasta, za zasługą zespołu DOM ZŁY!

Zespół tworzą doświadczeni muzycy, co słychać już od pierwszych dźwięków, natomiast na wokalu….. doskonale się spisuje Anna Try, choć doskonale to za mało powiedziane – dziewczyna poprostu wymiata !!!

Formacja ma na koncie jedna długogrającą płytę ( Rytuał 2019 r) i dwie EPki ( Dom Zły 2017 r) oraz ” śnisz bory tak gęste”, której dzisiaj poświęcę czas na recenzję .

EPke ” śnisz bory tak gęste ” rozpoczyna kojącymi dźwiękami utwór ” Burza” kołysajac delikatnie nasze narządy słuchu, by po kilkudziesięciu sekundach uderzyć w nie z niesamowitą mocą doskonałych riffów, natomiast growl wokalistki spowodował u mnie długotrwały wytrzesz oczu oraz niekontrolowany opad kopary. Co tu się dzieje? Co za moc? Co za muzyka! Jestem bardzo pozytywnie pobudzony już przy pierwszym utworze, co przepowiada kolejna doskonała przygodę muzyczną.

” Rzeka” kolejna doskonała black/doom metalowa opowieść , porywa w inny wymiar. Kawałek jest idealnie skomponowany, zmiany tempa czarują, wprowadzają w coraz wyższy stan euforii dźwiękowej, by za chwilę zmienić temat i rozpocząć cały proces od nowa. To jak podawanie słuchaczowi orgazmów muzycznych bez przerwy, jeden po drugim. W tej chwili nie jestem pewny, czy muzycy tworzący takie arcydzieła pochodzą z naszej planety?😉

” Jad” to utwór muzyczny, który od początku zamiata nas swoją szybkością i mocą. Jest pełny ekspresji, instrumentalnie to istna perfekcja, tekst mądry i na czasie. Szkoda że w tych czasach w społeczeństwach jest coraz więcej jadu, zawiści i przekłamania – natomiast jeśli dzięki temu mają powstawać takie perły muzyczne, to niech tak lepiej zostanie😉. ” Gorycz” jest kolejnym pięknym Black metalowym utworem o szybszej ekspresji. Obfituje w doskonałe riffy z niskim strojeniem i ciężkim brzmieniem, poprostu bajka. W drugiej części utworu muzycy w perfekcyjny sposób wychładzają i stopują nasze emocje, by po chwili przetkac pod ciśnieniem wszystkie zatory w naszych żyłach i podnieść ciśnienie do mocy maksymalnej! To się nazywa budowanie emocji muzycznych w mistrzowskim stylu. ” Cisza” rozpoczyna się w iście doom metalowym rasowym klimacie, co oczywiście bardzo mnie cieszy. Odpływam całkowicie przy tym kawałku. Muzycy wywarli na mnie ogromne wrażenie swoją twórczością, mądrością i profesjonalizmem. Podobne emocje przeżywałem słysząc pierwszy raz ICON i Lost Paradise kapeli Paradise Lost- jednak w przypadku zespołu Dom Zły – nie pierwszy raz to podkreśle – wokalistka podnosi rangę zespołu do nieziemskiego wymiaru.

Podsumowanie:  nie da się opisać jak się cieszę, i jak jestem dumny z tego, że kapela DOM ZŁY pochodzi właśnie z tego kraju, kraju nad Wisłą. Twórczością, mądrością i talentem muzycznym dorównuje czołówce światowej i na pewno nie przesadzam. Cieszę się, że takie talenty wypływają , że mamy co słuchać i czym się chwalić . Poprzednia zarówno pełna płyta jak i EPka również gwarantują doskonałą wartość muzyczna, więcej moim zdaniem jest tam przemyconego hardcora, jednak dalej to wspaniałe dzieła. ” Śnisz bory tak gęste ” jest poprostu dalszą wspaniała ewolucją zespołu , wejściem w inny, nieosiągalny dla wielu wymiar. Co do wokalistki – jestem jakością zachwycony! Życzę sukcesów i slawy- bo to niewątpliwie nadejdzie – a wszystkim fanom post/ doom/black/hardcore jak najszybszego przesłuchania tego wyjątkowego zespołu.

Ave: 10/10

 

Music Wolves - Odstęp