Zabójcza mieszanka mieszanka doom metalu, gothic metalu, atmospheric black metalu i poezji śpiewanej

Nihili to projekt muzyczny, który powstał pod koniec października zeszłego 2020 r. w Chełmie. Nasza nazwa z łaciny oznacza „unieważnić”. 

Kilka słów od samej ekipy: 

„Staramy się, żeby nas styl grania trudno było jednoznacznie zdefiniować. To mieszanka doom metalu, gothic metalu, atmospheric black metalu i poezji śpiewanej – sami siebie określamy jako dark doom poethry metal. Choć słyszeliśmy też określenia sentymentalny black, co poniekąd również pasuje. Tematycznie poruszamy zagadnienia egzystencjalne, metafizyczne, duchowe, poniekąd religijne, odnoszące się do wewnętrznej sfery człowieka, osadzonej między moralnością, sumieniem a grzechem. Nie brniemy w tematy polityczne i całkowicie się od nich odcinamy. Teksty są po polsku, ale z elementami łaciny (sentencje, fragmenty modlitw).

Istotnym elementem naszego image’u są steampunkowe maski, które na myśl jako pierwsze przywodzą odwołanie do pandemii. U nas są jednak symbolem jej skutku, czyli zerwania więzi społecznych, wzajemnego zaufania, patrzenia na człowieka nie jako istoty, tylko – niestety – jako potencjalnego źródła skażenia… Wychodzi tym samym naprzeciw postępującej znieczulicy i egoizmowi. Troska o zdrowie jest ważna, ale przykre jest jednak to, że idzie w parze z wrogością i powierzchowną „miłością bliźniego”, która staje się pustym sloganem. W swoich przekazach również używamy wielu symboli, obrazując świat, w którym wielu ludzi jest więźniami własnych schematów, lęków i ideologii utrudniających samodzielne myślenie.

Aktualnie pracujemy na debiutanckim albumem koncepcyjnym pt. „Confiteor”, który będzie opowiadał historię upadku ludzkości pod wpływem własnej zachłanności, demoralizacji i egoizmu, aż do możliwości zbawienia, które tylko teoretycznie jest na wyciągnięcie ręki. Znajdzie się na nim 12 kompozycji, w tym trzy featuringi z lubelskimi muzykami, będącymi swego rodzaju etapami podróży. Pierwszy jest nawiązaniem do Piekła i nagraliśmy go z Thamnosem, nosi tytuł „Dies Irae”. Drugi symbolizuje Czyściec, ma tytuł Purgatorium, powstaje właśnie przy współpracy z „LiLith” (Dominika Kamińska, grupa Damnation of Gods). Trzeci to analogicznie odwołanie do Nieba pt. „Przykazanie”, a tworzy go z nami Anna Sobczak-Choina (grupa TRAP). Dodatkowo, na płycie pojawią się też dwa utworu będą metalową melorecytacją wierszy – „Anioł Apokalipsy” (autorstwa Marka „Marculusa” Leszczyńskiego z Radia Elita-Cafe”) oraz „MAIA” (wiersz Kiry, który również od wielu lat jest poetą).

Prace nad albumem przebiegają sprawnie, mamy praktycznie gotowych 8 utworów. Premierę albumu początkowo planowaliśmy na wiosnę, aczkolwiek nieco nam się skomplikowały plany i bardziej realna data to przełom sierpnia i września.

Jest nam niezmiernie miło zawiązać współpracę z ekipą Music Wolves! „

Dziękujemy i zapraszamy do śledzenia grupy i do obejrzenia video poniżej. 

 

Music Wolves - Odstęp