Szalone połączenie folku z death metalem

Twisted mist to francuski zespól Folk death’owy założony w 2014 roku w Reims. Członkami projektu są Nicolas Cesar odpowiedzialny za wokale, bass, flet i perkusję oraz Olivier Dupont wokalista grający na gitarze, bębnach i instrumentach folkowych. Album Lacerare wydany 21.10.2022 jest czwartym w dorobku artystów (po Mortur vivos docent z 2017 r. Le Brâme z 2018 i Orbios z 2020). Zawiera on 9 utworów z których wyodrębnić można trzy single: Le Linceulé, Nihil reliquit oraz Nuée Noire.

Lingwistycznie mamy do czynienia z językiem łacińskim i francuskim. Nie dotarłam do tekstów zawartych na płycie ale tytuły takie jak „czarna chmura”,”odziana w całun” , „nic nie zostało” sugerują, iż liryki traktują o śmierci, żałobie i są utrzymane w klimacie funeralnym. Uczyłam się w liceum francuskiego ale na tym wydawnictwie język ten brzmi bardzo egzotycznie.

Wokalnie spotkamy się tu z czystym głosem męskim i żeńskim , harshem i screamem. Blackmetalowe riffy i folkowe flety, średniowieczne zaśpiewy ,dźwięki cymbałów czy harfy celtyckiej to wszystko znajdziemy na „Lacerare”. Przyznam ze ubolewam nad własną nieznajomością instrumentów gdyż nie mogę określić nazwy jaka noszą poszczególne urządzenia z jakich wydobywają się określone dźwięki.

Mamy tu utwory instrumentalne- Aube i Indutiae, o wymowie sakralnej – Kyrie Eleison i Requiem a nawet doomowy Lacerare. Na uwagę zwraca epickie Complainte au Firmament z żeńskim chórkiem i piszczałkami wplecionymi w solo na gitarze akustycznej. Jeśli chodzi o metalową stronę albumu przeplatają się tu doom z death a nawet black metalem. Przez cały czas trwania albumu wykonawcy nie pozwalają nam nawet na chwile nudy. Utwory maja dynamikę i dramaturgię, która zachwyca, dołuje, skłania do refleksji, lecz także niesie ukojenie i wszystko to na jednym trwającym nieco ponad 44 minuty albumie.

Bardzo dobrze się tego słucha – mamy tu mieszankę muzyki średniowiecznej, folkowej i metalowej. Bez wątpienia mamy do czynienia z doskonała płytą łączącą te trzy nurty muzyczne.

Twisted Mist nie dokonali żadnego odkrycia łącząc instrumenty folkowe z metalowymi ale w tym wydaniu połączenie to jest nadzwyczaj smaczne.

8/10

Agata P

Music Wolves - Odstęp
Sacrimonia

Recenzja Sacrimonia

New World Ascension(EP) Sacrimonia to warszawska formacja, lubująca się w Melodic Blackmetalu. Ambitna, pracowita, rozwijająca się kapela, która jakiś czas temu poczyniła epkę New World…

Więcej ==>